Ukliďme svět, ukliďme Vodolku.

Ukliďme svět, ukliďme Vodolku.Už potřetí jsme se vydali uklidit Vodolku. Účast byla skvělá, skautská tlupa tvořila polovinu všech účastníků. Po nafasování pytlů od paní Pirné před školou jsme vyrazili na Zlatkov. Malý háj jsme na rozdíl od loňska uklízet nemuseli, takže jsme s pořádným úklidem začali až za silnicí...

V našem remízku na Zlatkově jsme byli asi za 45 minut, někteří už měli pytle napůl plné. Tomáš s Terkou se předháněli, kdo bude mít víc plastových odpadků. Terka nakonec soutěž vyhrála, když našla na valu zánovní schůdky od trampolíny. V našem remízku část pokračovala ve sbírání, část začala pálit nařezané křoví. Nejnadšenější sběrači se vrhali do trnitých křovisek a lovili tam odpadky za cenu újmy na oděvu, zdraví a někdy i důstojnosti. Kolovala totiž fáma, že Hejkal vypsal odznak "Drsňák Sběrač." Sběračské partě na kraji remízku směrem k lomu se podařilo rozebrat a odtahat k silnici bývalé bezdomovecké doupě. Tatínci se předháněli kdo odnosí víc, a tak byla nakonec hromada pořádně velká. V tom okamžiku už bylo i u ohně pořádně horko. I když nepadly všechny hromady nařezaného roští, náš plácek byl kompletně čistý. A pak už jenom slavné hrdinské foto (pozor, hodně sběračů na něm není, bylo nás skoro 2x tolik), buřty, zalít oheň 100 litry vody a tradá domů s hrdým pocitem, že je i díky nám Vodolka o něco hezčí. Snad to vydrží co nejdéle!!!

Fotky najdete tady.

Strana:  1 2 3   další » ... 7
, Jg emperor apprecia... odpovědět
Following a brought the first curry shoes basketball, a garage at the actual match: each other outlined a perfect diamond entry, teammate Steve Blake flew to visit up, left the clippers shield darren collison (microblogging) the distance between two steps guiding their closely, Danny granger could be the only defender in tow line. This is the car port superior court intuition and knowning that embodies: his shot selection. He seems to recognize the defensive player in the ideas, can predict his or her next move, then strike ahead of time. "When other people are doing gesture, garage throughout judgment, and the sport, this is Stephen is the foremost place, in this respect the particular league may be first rate. Find field space, know the place that the defense space will arise, it is the key with the art of his shots. Because no matter the way good your shots, more exquisite technology, no area is useless. "ESPN's Jesse thorpe, once wrote inside his article.

Garage meticulously stephen curry shoes observing the defense, he also have reason to be consequently cautious. Before this, the warriors have overlooked 12 goals in 13 shots previously, is now 33 to help 37 behind the clippers, disturbed through the right leg muscle pressure of garage after just one of 4. For storage area himself, this ball is essential: before a season, he hit a record in NBA history with 272 grains of 3 points, if again founded three points today, his three points there is much surprise hit number will exceed 200 mark. So that library will become the sixth in a row has at the least two season hit 2 hundred grains of three gamers, at the same time period, still can have a few points to continuous hit game streak continue to 54 games - it's going to be the warriors team historical past record.

"I like everything kevin durant shoes in connection with the shooting, " garage once said in a interview, "but with the greatest especially in perfect palm posture. When your person is in good rhythm, from standing in the feet on the ground, his hands to complete an effort, all series of joint actions will likely be calm and smooth, such as waves. It's a fantastic feeling. ".

Tag: kyrie irving shoes adidas yeezy kobe 10 adidas nmd runner john wall shoes kyrie shoes 3 balenciaga shoes kd 11 kyrie 4 adidas nmd womens nike pg 2 air max 270 yeezy boost triple white new era caps kyrie irving shoes kd shoes store nike huarache kyrie shoes yeezy shoes kyrie irving jersey curry 3 shoes michael jordan shoes birkenstock sandals air max 90 adidas yeezy outlet nike zoom vaporfly elite kyrie 2 harden vol 2 kyrie 3 adidas terrex lebron 15 new balance shoes calvin klein underwear nike air presto ugg 5815 lebron shoes curry shoes nike air max 270 ecco nike kyire shoes curry 2 nike lunar force 1 nike lebron soldier 12 hand spinner air jordan 32 lebron soldier 10 asics gel kayano 24 curry 4 shoes kyire 3 kobe 11 curry shoes birkenstock sandals ultra boost 4.0 soldier 11 adidas yeezy boost 350 v2 zebra adidas tennis hu pharrell puma fenty nike sb dunk pegasus 35 lebron 15 ashes vans shoes nike air max 97 air jordan 31 kyrie 3 stephen curry shoes adidas boost adidas football cleats nike roshe run adidas tubular jordan retro NMD R1 Primeknit adidas nmd kyrie 4 shoes hyperdunk 2017 adidas zx flux kd 11 wholesale caps curry shoes kyrie 4 confetti curry 5 stephen curry jersey anello backpack curry 3 pg shoes asics shoes Nike CR7

Strana:  1 2 3   další » ... 7